יישור שיניים

_1יישור שיניים והקשר  עם דימוי גוף והערכה עצמית

ד"ר סילביה גרון, מומחית ליישור שיניים ולסתות

ישנה כיום הכרה הולכת וגוברת בחשיבות יישור שיניים כטיפול המשפיע על איכות החיים  הפיזית, החברתית והפסיכולוגית של המטופל. מגמה זו בטיפולי יישור שיניים הינה חלק ממגמה כללית של התמקדות טיפולי השיניים השונים באסתטיקה ובשיפור איכות החיים של המטופל כמטרה העיקרית של הטפול הדנטלי, במצבים שאינם  מצילי חיים.

יישור שיניים מבוצע בדרך כלל עקב שיקולים אסתטיים. בעיות דנטופציאליות הגורמות להפרעה אסתטית עלולות להשפיע בצורה שלילית על ההערכה העצמית של בני הנוער. התגובה החברתית  הנלווית בעיקר בתקופת הילדות, של לעג או הקנטה, עלולה להשאיר משקעים לשנים רבות.
 ישנם פקטורים רבים בליקוי הסגר העלולים להשפיע על תפיסת האסתטיקה של הפנים, כגון שיניים קדמיות עקומות, צורת השיניים, הבלטת השיניים או השפתיים, סימטרית החניכיים ועוד. מחקרים שונים הראו כי תפיסת אסתטיקת הפנים משפיעה על ההתפתחות הפסיכולוגית של הילד, ומגיל 8 ההערכה של הילדים לגבי אטרקטיביות הפנים הינה זהה לזו של מבוגרים. ילדים הנחשבים אטרקטיביים יותר אינם רק מקובלים יותר מבחינה חברתית, אלא נחשבים גם כיותר אינטליגנטים.
חשוב מכך, גם מבוגרים הנחשבים יותר אטרקטיביים ובעלי חיוך יפה יותר,  מקבלים הערכה גבוהה יותר לביצועיהם בעבודה לעומת אלו שנחשבים פחות אטרקטיביים. כמו כן, נמצא קשר ישיר בין יישור שיניים לבין ההערכה העצמית והוכח כי אדם בעל חיוך יפה יותר ויחסי שיניים תקינים יותר יהיה בעל הערכה עצמית גבוהה יותר.

מחקרים שונים הראו  שליקוי סגר עלול להוביל להתפתחות רגשי נחיתות ובושה ביחס למצב הדנטלי, או אף לתחושת בושה בסיטואציות חברתיות. דימוי הגוף עלול גם כן להיפגע עקב המראה האסתטי של השיניים והשפעתו על הפנים. עם זאת חשוב לציין כי תפיסת ליקוי הסגר הינה שונה אצל אנשים שונים והמודעות לצורך ביישור שיניים איננה משקפת תמיד את חומרת ליקוי הסגר.

עקב כך, כאשר מעריכים את השפעת ליקוי הסגר ואת הצורך בטפול יישור שיניים , חשוב להתייחס לאתרים השונים העלולים להיפגע בהתייחס  לקווי אישיות  ולמאפיינים פסיכולוגים של המטופל. ישנם אנשים עם ליקוי סגר חמור אשר מרוצים או אדישים לאסתטיקה הדנטלית שלהם ואינם מעוניינים בטיפול יישור שיניים, ואילו אחרים מודעים מאד ומבקשים טיפול יישור שיניים אף לבעיות קלות ביותר.

יישור שיניים ואיכות החיים

הערכת השפעת הפרעות או מצבים שונים בחלל הפה על איכות החיים הינה בעלת חשיבות רבה לצורך תיכנון צרכי הבריאות, באופן כללי וספציפית לגבי תיכנון צרכי יישור השיניים לקהילה. לצורך מדידת השפעת השינוי בבריאות הפה עקב טפול דנטלי או יישור שיניים על איכות החיים , תוכננו מספר כלי מחקר.  אחד מכלי מחקר אלה הינו OHIP-14  שהינו בשימוש נרחב, ומבוסס על מודל שפותח על ידי ארגון הבריאות העולמי. הOHIP-14-  "מודד" איכות חיים דנטלית בהתייחס למיגבלות תפקודיות, כאב פיזי, אי נוחות פסיכולוגית, , מוגבלות פיזית, פסיכולוגית וחברתית ונכות.
במחקר שנערך בברזיל ופורסם לאחרונה בעיתונות המדעית בנושא יישור שיניים, (אחד העיתונים הנחשבים ביותר בעולם העוסק ביישור שיניים), נבדקו בני נוער בגילאים 12-15 ונמצא כי בני נוער אשר ביקשו טיפול יישור שיניים היו בדרך כלל בעלי  מדד OHIP-14 גרוע , יחסית לבני נוער אשר לא ביקשו יישור שיניים, וכי בעיות אסתטיות  דנטליות חמורות התבטאו בצורה ברורה וניתנת לחיזוי במדד OHIP-14 גרוע  .

יישור שיניים – הערכה עצמית בקרב בני נוער

במחקר אחר שנעשה בקוריאה ושהתפרסם בעיתונות המדעית של יישור שיניים  , נבדקה השפעת ליקוי הסגר וטפול יישור שיניים על ההערכה העצמית של בני הנוער. מחקר זה נערך על מדגם רחב במיוחד כ-4500 משתתפים. במחקר זה השתמשו בסקלה על שם רוזנברג, ותוצאות המחקר מראות כי אצל בנות, בניגוד לבנים, צפיפות קדמית או הבלטת שיניים הייתה בעלת השפעה משמעותית על ההערכה העצמית שלהן, ולאחר סיום יישור השיניים ההערכה העצמית הייתה גבוהה יותר אצל בנות שעברו יישור שיניים לעומת אלו שלא עברו יישור שיניים. המסקנה של מחקר זה הינה שטיפול יישור שיניים  יכול להשפיע על ההערכה העצמית של בנות נוער.

כתבה זו מבוססת על מאמרים מדעיים אשר התפרסמו באוגוסט 2010 בעיתוןDO  –   AJO 
American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics