אורתודונטיה לינגואלית – חידושים 

ד"ר סילביה גרון

אורתודונטיה לינגואלית היא שיטת טפול אסטטית ביותר ומאפשרת אסטטיקה מקסימלית של השיניים והחיוך במהלך הטפול האורתודונטי. אורתודונטיה לינגואלית  נקראת גם אורתודונטיה בלתי נראית או   Invisible orthodontics . היתרון הבולט ביותר של אורתודונטיה לינגואלית הוא שהמיכשור האורתודונטי ניסתר מהעין. בשיטה זו מודבקים הסמכים האורתודונטים
 (Lingual brackets, lingual braces)  על השיניים מצידן הפנימי או ה"לשוני" ( Lingual). ולכן אינם נראים כלל ומאפשרים מראה אסטטי של השיניים. לכן המטופל יכול להמשיך בשגרת חייו ובפעילותו החברתית והמקצועית בלי כל הפרעה אסטטית, יתרון שהינו בעל חשיבות רבה עקב כך שטפולים אורתודונטים הינם ממושכים ונמשכים בין מספר חדשים למספר שנים.
מעבר ליתרון האסטטי של אורתודונטיה לינגואלית, לשיטה זו יתרונות טיפוליים ומכניים המאפשרים טפול במגוון רחב של בעיות אורתודונטיות, ואף בבעיות אורתודונטיות מורכבות ביותר באותה מידת הצלחה כמו טפול אורתודונטי קונבנציונלי. גם משך הטפול איננו שונה, ולעיתים אף קצר יותר מטפול רגיל. 

אורתודונטיה לינגואלית החלה להתפתח בשנות ה-80 בארצות הברית וביפן במקביל, אולם תקופה ארוכה לא זכתה שיטה זו לפופולריות רבה בין האורתודונטים עקב קשיים טכניים במיקום מדויק של הסמכים האורתודונטים, ועקב תלונות רבות של המטופלים על שריטות בלשון והפרעות בדיבור. בשנים האחרונות חלה תאוצה בהתפתחות אורתודונטיה לינגואלית עקב פיתוח טכניקות מדויקות ביותר למיקום הסמכים הלינגואלים, עקב פיתוח סמכים לינגואלים חדשים, ופיתוח חוטים אורתודונטים מיוחדים.

 הטכניקות החדשות למיקום סמכים לינגואלים מאפשרות תכנון מוקדם של התזוזות האורתודונטיות ומיקום הסמכים על גבי מודל העבודה בהתאם לתנועות השיניים המתוכננות (ראה כתבה). ממודל העבודה מועתק מיקום הסמכים לפה והסמכים מודבקים בשיטה בלתי ישירה (Indirect bonding)  
 
היום קיימים סמכים לינגואלים חדשים מסוגים שונים, אשר ניתן להתאים אותם לפי הבעיה ותכנית הטפול האורתודונטית הספציפית. הדור החדש של הסמכים הלינגואלים הינם סמכים קטנים ביותר, הפותרים כמעט לחלוטין את בעיית ההפרעה ללשון וההפרעה בדיבור, כך שההסתגלות לסמכים היא מהירה ביותר, תוך מספר ימים. הסמכים הלינגואלים החדשים בנויים עם מנגנון המקטין את החיכוך בין הסמך לקשת האורתודונטית, ובכך מתאפשרת תנועה מהירה יותר של השיניים תוך הפעלת כוחות ביולוגיים קלים. עקב גודלם הזעיר הסמכים מודבקים במרחק מן החניכיים, ומאפשרים שמירה טובה על הגיינת השיניים והחניכיים.
השיפורים בתחום אורתודונטיה לינגואלית היום הינם גם בתחום הדבקים. שיפור בתחום הדבקים האורתודונטים מאפשר הדבקת  סמכים קטנים ביותר וכמעט אין נפילת סמכים. אין היום צורך בסמך עם בסיס רחב על מנת למנוע נפילת סמכים.
 
החוטים האורתודונטים החדשים תרמו גם הם תרומה נכבדה להתפתחות אורתודונטיה לינגואלית. קיימים היום חוטים אורתודונטים המותאמים ספציפית לשיטה הלינגואלית. חוט  Ni-Ti Copper הנחשב החוט האורתודונטי של שנות ה 2000 ,מפעיל כוחות עדינים ביותר על השיניים, המשתנים לפי הטמפרטורה בפה, גם בטווח הפעלה מאד גדול. מי שמרוויח מכך הוא המטופל – הזזת השיניים איננה כואבת והמרווח בין הביקורים גדל.
 
אורתודונטיה לינגואלית היום הינה שיטה נוחה ביותר למתרפא הן מבחינה פיזית והן מבחינה אסטטית, ומבטיחה תוצאות מעולות בפרק זמן סביר, וכבר בחצי השנה הראשונה לטיפול נראה שיפור ניכר ברוב המקרים. המטופלים בשיטה זו מדווחים על שביעות רצון רבה מן הטפול ומתוצאותיו, ורבים מהם מציינים שהטפול הזה הוא הדבר הטוב ביותר שהם עשו למען עצמם בשנים האחרונות. כמו בכל דבר לניסיון של המטפל ישנה משמעות רבה, ובעיקר בטכניקה זו שהינה מורכבת יותר מטכניקות אחרות. 
 
ד"ר סילביה גרון הינה בעלת נסיון רב בשיטת אורתודונטיה לינגואלית, מטפלת בשיטה זו החל משנת 1994, היא מרכזת את הקורס "אורתודונטיה לינגואלית" במסגרת תכנית ההתמחות הבינלאומית לאורתודונטיה באוניברסיטת תל אביב, המחלקה לאורתודונטיה.
ד"ר גרון הינה חברה אקטיבית בארגון האירופאי לאורתודונטיה לינגואלית-ESLO משנת 1998, חברה אקטיבית בארגון העולמי לאורתודונטיה לינגואלית WSLO והיא חברה מייסדת של ארגון זה , ומזכירת האיגוד. כמו כן הינה חברה בארגונים נוספים בעולם בתחום האורתודונטיה והאורתודונטיה הלינגואלית. ( יישור שיניים )
ד"ר גרון הינה המייסדת והעורכת של עיתון מקצועי בינלאומי בתחום האורתודונטיה הלינגואלית.
www.lingualnews.com  . ד"ר סילביה גרון המציאה שיטה ומכשיר למיקום מדויק של סמכים לינגואלים במרפאה, שיטה המשמשת למיקום סמכים לינגואלים במספר רב של מרפאות ומעבדות בעולם. פרסמה מאמרים רבים והינה מרצה מבוקשת בארץ ובעולם בתחום אורתודונטיה לינגואלית ואורתודונטיה למבוגרים. 

ליצירת קשר עם המרפאה

תפריט נגישות