סגר הפוך (ליקוי סגר מסוג קלס 3)

מנשך הפוך, או ליקוי סגר מסוג קלס 3 מתאפיין בחוסר התאמה בין קשת השיניים העליונה והתחתונה או בין גודל הלסת העליונה לתחתונה.
לעיתים ליקוי הסגר נגרם עקב עמדה לא תקינה של השיניים  (ליקוי דנטלי) ולעיתים הוא נגרם עקב גדילה לא מתואמת בין הלסת העליונה לתחתונה, הלסת התחתונה גדולה ובולטת והלסת העליונה צרה וקטנה (ליקוי סקלטלי) .

הטיפול האורתודונטי הינו מורכב ומתבסס על אבחנה נכונה של מקור הבעיה, האם הבעיה ממקור דנטלי ואו סקלטלי, האם היא נובעת מליקוי בלסת העליונה או התחתונה או משילוב בין שתיהן, וכן  מהו העיתוי מתאים של הטיפול. טפול אורתודונטי בליקוי סגר מסוג זה הינו חשוב על מנת למנוע שינויים פתולוגיים במפרקי הלסת, נזק למשנן, אבדן הסימטריה של הפנים וליקוי אסתטי.
ישנם מכשירים אורתודונטים שונים המאפשרים שינויים סקלטלים וטפול אורתודונטים אצל ילדים עם ליקוי סגר קלס 3, כגון מכשיר להרחבה מהירה של הלסת העליונה, מסיכת פנים ועוד. לאחר סיום הטיפול האורתודונטי הילד ממשיך במעקב אחר גדילת הלסתות עד לסיום שלב הגדילה. במקרים מסוימים הגדילה איננה תקינה וליקוי הסגר נוצר מחדש ואז יש צורך בטיפול מורכב יותר, המשלב אורתודונטיה וכירורגיה (טיפול אורתוכירורגי)

 לדוגמא:

ילדה בת 9 עם ליקוי סגר סקלטלי חמור מסוג קלס 3, הלסת התחתונה בולטת והלסת העליונה שקועה. הסגירה של הפה היא "הפוכה" ומתבטאת במראה הפנים בחזית ובפרופיל. במקרים חמורים רצוי להתחיל את הטפול האורתודונטי בגיל מוקדם ולטפל בשלב א' ביחסי הלסתות ובשלב ב' בעמדת השיניים.

סגר הפוך (קלס 3) חמור לפני טפול אורתודונטי

 
__________3

__________2

מראה הפנים לפני הטפול

__________1

הפרופיל לפני הטפול

 

שלב א' של טפול אורתודונטי, לילדה יש משנן מעורב 

 הסגר בסיום שלב א' בטפול האורתודונטי  
 ________________  

 מראה הפנים בסיום שלב  א'

__________4

 הפרופיל בסיום שלב א'

__________5

 

  שלב ב' בטפול בשיניים הקבועות  

 

הסגר בסיום שלב ב' בטפול האורתודונטי  
   
מראה הפנים בסיום שלב ב' הפרופיל בסיום שלב ב'
   

במקרים חמורים כאשר גדילת הלסתות מתקדמת בצורה לא מתואמת עלול ליקוי הסגר להחמיר עם הגדילה, ואז יש צורך בטיפול אורתודונטי נוסף המשולב עם כירורגיה של הלסתות.

האנימציה המצורפת מתארת טפול אורתוכירורגי בבעיה של  ליקוי סגר סקלטלי חמור מסוג קלס 3.

https://www.youtube.com/watch?v=SCaG6ZfXi1s

במקרים מסוימים כאשר ניתן לתקן את הסגר בטיפול אורתודונטי שמרני, אפשר לשפר את מראה הלסת התחתונה הבולטת על ידי ניתוח קל  יותר המתמקד רק בסנטר הבולט. (ניתוח סנטר או ג'ניופלסטי)

http://youtu.be/6D7ZpgLDUXU

ליצירת קשר עם המרפאה

תפריט נגישות