סגר צלבי הינו סגר הפוך, כאשר השיניים התחתונות בולטות יותר מן העליונות. סגר כזה נובע בדרך כלל מהיצרות של קשת השיניים העליונה. 

קשת עליונה צרה  מקורה בדרך כלל בלסת צרה או חיך צר, אשר יכול להיות מסיבה גנטית או מסיבה תפקודית כמו נשימת פה. כאשר הלסת העליונה צרה מדי ביחס ללסת התחתונה סגירת הפה איננה תקינה והלסת עלולה לסטות באופן קבוע לצד אחד, לאורך זמן זה עלול לגרום לגדילה אסימטרית  ולעיוות של הפנים.

הרחבת הקשת העליונה יכולה להיעשות על ידי הרחבת קשת השיניים (הרחבה דנטלית) או הרחבת החיך (הרחבה סקלטלית) אשר נעשית אצל ילדים בתקופת הגדילה בעזרת מכשיר מכשיר להרחבה מהירה.

אצל מבוגרים אשר סיימו את תקופת הגדילה ניתן לבצע בצורה אורתודונטית רק הרחבה דנטלית.  אם יש צורך בהרחבה סקלטלית ניתן לבצע זאת על ידי מכשירים אורתודונטים בסיוע כירורגי.

לדוגמא:  

הלסת העליונה מוצרת והילדה סוגרת את הלסת התחתונה בסטייה הצידה, מצב שיכול להפוך לעיוות ואסימטריה של הפנים, וכדי למנוע אותו מבצעים הרחבה אורתודונטית של הלסת בגיל מוקדם (בגיל 7-8)

 _________1

 __________10

בנוסף לכך חסר מקום לחותכת הצדדית והיא בקעה מאחורי השיניים, בתוך החיך.

 _________1____________________

 

לאחר פרוצדורה אורתודונטית פשוטה יחסית – פלטה להרחבה – הלסת העליונה הותאמה ברוחבה ללסת התחתונה,

והילדה יכולה לסגור את הפה ישר, ללא סטייה של הלסת, ויש מקום גם לשן הצדדית שהיתה מוסתרת.

 

במקרים חמורים יותר יש צורך במכשיר להרחבה מהירה.  האנימציה הבאה מתארת את מכשיר ההרחבה המהירה. כאשר מבצעים הרחבה זו נפתח רווח גדול בין שתי השיניים הקדמיות העליונות, רווח שהולך ונסגר בהמשך.

ליצירת קשר עם המרפאה

תפריט נגישות