צפיפות שיניים הינו אחד מליקויי הסגר הנפוצים ביותר. הצפיפות נובעת מקשת שיניים קטנה מדי יחסית לגודל השיניים, או שיניים גדולות מדי ביחס לגודל הקשת. בקשת שיניים צפופה השיניים אינן מסודרות, לעיתים הן בוקעות מסובבות ולעיתים בוקעות מחוץ לקשת. הצפיפות מהווה הפרעה אסתטית ותיתכן הפרעה בסגר, שחיקה מוגברת, קושי בשמירה על היגיינה, הצטברות של אבנית ובעיות בחניכיים באזור הצפיפות.
טפול אורתודונטי לפתרון בעיית הצפיפות אפשרי במספר דרכים, או על ידי הקטנת מספר השיניים בקשת (עקירת שיניים) או על ידי הגדלת קשת השיניים (הרחבת הקשת) או על ידי הצרה קלה של השיניים (שיוף).
ישנם שיקולים רבים המנחים את האורתודונט באיזו דרך עדיף לבחור, השיקולים קשורים למידת הצפיפות,ל מבנה הלסתות והפנים לגיל המטופל ועוד.     

לדוגמא מטופלת עם צפיפות חמורה .הטפול האורתודונטי כלל עקירת שיניים  והזזת השיניים עם אורתודונטיה בלתי נראית (אורתודונטיה לינגואלית)

לפני טפול

אחרי טפול

 __________________________________  צפיפות עקירות אחרי_1

 

 בטפול אורתודונטי הכולל עקירת שיניים לצורך פיזור צפיפות , האורתודונט מזיז את השיניים כך שבסופו של הטפול לא נשארים כלל רווחים. תיאור הטפול באנימציה הבאה:

 כאשר תכנית הטפול של האורתודונט היא להרחיב את קשת השיניים לצורך פיזור הצפיפות ניתן להשתמש במכשירים שונים, כגון קשת חיצונית ("רסן") או פלטה משולבת עם רסן, או מכשירים אחרים.

לדוגמא המטופל המוצג בתמונות הבאות – טפול אורתודונטי ב צפיפות שיניים חמורה אשר טופלה עם מכשירים קבועים (סמכים אורתודונטים) ללא עקירות , בעזרת מכשיר פנדולום  וקשת חיצונית 

לפני טפול

אחרי טפול

 ____________________________________  צפיפות פנדולום אחרי_1

באנימציה הבאה מודגם מכשיר פנדולום להשגת מקום ללא עקירות: 

 

כאשר צפיפות השיניים איננה חמורה ניתן לעתים להשיג מקום לפזור הצפיפות על ידי שיוף קל של השיניים. טפול מסוג זה מקובל בעיקר אצל מבוגרים כאשר מעדיפים להימנע מעקירות שיניים על מנת להקטין ככל האפשר את תנועות השיניים

טפול אורתודונטי בבעיית צפיפות שיניים קלה שטופלה עם  אורתודונטיה פנימית (אורתודונטיה לינגואלית)
 ושיוף (Recontouring, Interproximal reduction ) מתואר בתמונות הבאות.

לפני טפול

אחרי טפול

 ______________________________________  צפיפות סטריפינג אחרי_1

השיוף הנעשה על ידי האורתודונט תוך כדי טפול אורתודונטי הינו סלקטיבי ומתאים למצבים מוגדרים, תוך התייחסות לצורת השיניים, לגודלם, למצב ההגיינה בפה ועוד. השיוף הינו מאד עדין, לא כואב ואיננו פוגם בצורת השיניים.

האנימציה הבאה מתארת את השיוף Interproximal reduction

 

ליצירת קשר עם המרפאה

תפריט נגישות