שיניים בולטות הינה בעיה אורתודונטית נפוצה ומטופלים אורתודונטים רבים מתלוננים על כך שהשיניים העליונות שלהם בולטות. באבחנה מדוקדקת מסתבר פעמים רבות שהשיניים העליונות אינן בולטות ועקב כך שהלסת התחתונה מאחרת בגדילה  נוצר פער בין השיניים העליונות לתחתונות הנתפש בעיני המתבונן כשיניים בולטות.
לכן חשובה מאד האבחנה של בעייה זו, האם ליקוי הסגר נובע מליקוי בעמדת השיניים (ליקוי סגר דנטלי) או מליקוי בעמדת הלסתות (ליקוי סגר סקלטלי), האם השיניים בולטות רק בלסת אחת או בשתי הלסתות, ומהו העיתוי הנכון לטיפול בבעיה של שיניים בולטות.
כאשר הבעייה נובעת מעיכוב בגדילת הלסת התחתונה או גדילה מואצת של הלסת העליונה ניתן להשפיע על יחסי הלסתות אם המטופל נמצא בתקופת גדילה. הטיפול במקרים אלה יכלול לרוב עצירת הגדילה של לסת עליונה כדי לאפשר ללסת התחתונה לגדול בצורה תקינה ולהשיג את הפער בין הלסתות.

 

לדוגמא הילדה המוצגת בתמונות הגיעה לטיפול בתלונה של שיניים בולטות. האבחנה  האורתודונטית מגלה כי הילדה סובלת מליקוי סגר חמור מסוג קלס 2 . עקב הפער החמור בין הלסתות קשה לה לסגור את הפה והמאמץ בסגירה גורם לעיוות של צורת הסנטר. והחמרת ההפרעה האסתטית.

 __________14 __________13

 

 

כתוצאה מהפער הגדול בין השיניים העליונות והתחתונות הילדה נאלצת לסגור את הפה כאשר השיניים העליונות מחוץ לפה, ולכן השפה התחתונה נדחפת מאחורי השיניים העליונות וגורמת ללחץ נוסף על השיניים, הדוחף אותן קדימה.

  __________16 __________15

 

 

 

טיפול אורתודונטי במשך כשנה במכשיר אורתודונטי- אורתופדי הביא לשיפור דרמטי במראה ובתפקוד של הילדה, וכמובן מתבטא בהרגשה טובה יותר, בביטחונה העצמי ובהערכתה העצמית.

 

אצל מבוגרים אשר עברו את תקופת הגדילה, לא ניתן לבצע טפול מסוג זה המבוסס על מודיפיקצית גדילה, ועל מנת לטפל בבעייה ניתן במקרים מסוימים לתכנן טפול "מסווה" או קמופלג', אשר מטרתו להזיז את השיניים בצורה שתסווה את יחסי הלסתות הלקויים. לעיתים הטפול האורתודונטי דורש עקירת שיניים.

 

     Class_II_1_pre  Class_II_2_pre  Class_II_3_pre
 ליקוי סגר קלס 2, השיניים העליונות בולטות   לסת תחתונה אחורית
 Class_II_1_post  Class_II_2_post  Class_II_3_post
 לאחר הטפול האורתודונטי שכלל עקירת שיניים בלסת העליונה השיניים אינן בולטות  המיקום היחסי של הסנטר השתפר (טפול מסוג קמופלג')

 

אצל מטופלת זו כלל הטיפול האורתודונטי עקירת שיניים בלסת העליונה במטרה לאפשר הזזת השיניים העליונות והקטנת הבלטת השיניים העליונות, לעיתים השיניים בולטות בשתי הלסתות ואז יש צורך בעקירה של שיניים גם בלסת העליונה וגם בתחתונה, כפי שמתואר באנימציה הבאה:

http://youtu.be/EwgEpelSOc8

 

 

במקרים חמורים יותר אין מנוס אלא לבצע ניתוח לתיקון יחסי הלסתות. טפול מסוג זה, הנקרא טפול אורתוכירורגי משלב טפול אורתודונטי מכין, ניתוח לסתות (בהרדמה מלאה) ואחר כך השלמה קצרה של הטפול האורתודונטי.

באנימציה המצורפת מתואר ניתוח כזה לתיקון ליקוי סגר  סקלטלי חמור מסוג קלס 2.

http://youtu.be/PoVeneli3jI

 

 

ליצירת קשר עם המרפאה

תפריט נגישות