יישור שיניים בעזרת פלטות שקופות

ד"ר סילביה גרון

 ניתן לבצע  יישור שיניים ללא סמכים אורתודונטים המודבקים על השיניים. היישור מתבצע בעזרת סידרה של פלטות שקופות העוטפות אתהשיניים. הפלטות ניתנות להורדה , אך על מנת להגיע לתוצאה יש צורך בהרכבת הפלטות על השיניים רוב שעות היממה. מומלץ להוריד את הפלטות רק לצורך אכילה שתייה או צחצוח שיניים. הפלטות השקופות גורמות לתנועה אורתודונטית של השיניים על ידי הפעלת לחץ עדין המושג עקב כך שהפלטות נבנו מלכתחילה בצורה אקטיבית. סידרת הפלטות נבנית על גבי סדרת מודלים, אשר בכל אחד מהן מוזזות השיניים במידה קלה, המתאימה לרצף הטפול.

השיטה הנפוצה ביותר של פלטות שקופות ליישור שיניים היא שיטת Invisalign.הכנת הפלטות נעשית בעזרת טכנולוגית מחשב במעבדה בארצות הברית. האורתודונט שולח למעבדה את מודל השיניים הראשוני, ושם מתבצעת סריקה של המודל ובניית מודל וירטואלי, המאפשר סימולציה של הטפול האורתודונטי. על מודל זה מוזזות השיניים ונבנית סדרת פלטות המתאימות לשלבים השונים שלהטפול.

_______________________2   _______________________1
תמונת שיניים עליונות לפני הטפול   מודל וירטואלי של השיניים העליונות לפני הטפול
     
_______________________4   _______________________3
תמונת השיניים העליונות בסיום הטפול   מודל סיום הטפול, כפי שתוכנן מראש (אינביזאלין)

יישור שיניים בעזרת פלטות שקופות מתאים למגוון רחב של בעיות אורתודונטיות. ישנן תנועות אורתודונטיות שמתאימות יותר לשיטה זו, ואחרות שמתאימות פחות. במקרים מסוימים ניתן לשפר את ביצועי הפלטות השקופות על ידי הוספת מאחזים קטנים ושקופים על גבי כותרות השיניים. החלק החשוב ביותר בטפול האורתודונטי בעזרת פלטות שקופות הוא תכנון מוקדם נכון של הטפול, המתבסס על הבנת הביומכניקה של התנועה האורתודונטית בעזרת הפלטות השקופות.  
 
הפלטות השקופות מאפשרות אסטטיקה במהלך הטפול האורתודונטי מאחר והן כמעט בלתי נראות, וגם המאחזים הינם קטנים ביותר ואינם פוגעים באסטטיקה של השיניים. חסרון השיטה נעוץ באפשרות העומדת בפני המתרפא להורידאת הפלטות: על מנת להצליח בטיפול יש צורך בשיתוף פעולה מתמיד בהרכבת הפלטות.

ליצירת קשר עם המרפאה

תפריט נגישות